سن مناسب آغاز درمان ناهنجاری های ارتودنسی

 

فاکتورهای متعددی در تعیین سن مناسب درمان مشکلات فکی مؤثر هستند که از جمله آنها می توان به نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری فکی ، جنسیت و وضعیت رشدی کودک اشاره کرد.

 

در ذیل بطور خلاصه سن تقریبی آغاز درمان بعضی از مشکلات دندانی - فکی آورده شده است ( توجه نمایید که بر حسب نوع و شدت ناهنجاری و وضعیت رشدی بیمار ممکن است درمان با نظر متخصص ارتودنسی در آمل زودتر یا دیرتر آغاز شود )

 

سن مناسب آغاز درمان ناهنجاریهای فکی

 

- درمان انحراف فک ناشی از تداخلات دندانی را باید به محض مشاهده آغاز كرد.

 

-درمان مشكل عقب بودن فک بالا چه در دختران و چه در پسران معمولا در سن ۸ سالگی آغاز می شود.

 

- درمان مشکل عقب بودن فک پایین برحسب وضعیت رشد اسکلتی فکین در دختران در۹/۵  تا ۱۰/۵ سالگی و در پسران معمولا  ۱۱/۵ تا ۱۲ سالگی آغاز می شود.

 

- بهترین سن درمان مشکلات تنگی یا عریض بودن فکین و همچنین اصلاح مشکلات همپوشانی دندانها  برحسب نوع و شدت ناهنجاری در دوره رشدی کودک ( از ۸ سالگی تا ١٤سالگی ) است.

 

بدیهی است پس از اتمام دوره رشدی کودک امکان انجام درمانهای اصلاح مشکل فکی یا ارتوپدیك فک وجود نخواهد داشت و درمان های ارتودنسی در آمل جهت جبران مشکلات فکی  ( در صورت شدت کمتر مشکل فکی ) و یا درمان ارتودنسی همراه جراحی فک ( در صورت شدت زیاد مشکل فکی ) گزینه های درمانی خواهند بود.

 

 

سن مناسب برای درمان نامرتبی دندانها

 

 معمولا درمان ارتودنسی در آمل بمنظور ردیف نمودن دندانها را بشرط عدم وجود بیماری زمینه ای شدید مثل بیمارديابت کنترل نشده ،تحلیل لثه و یا تحلیل  استخوانی شدید در هر سنی می توان انجام داد ولی سن بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی مناسبترین سن برای انجام ارتودنسی ثابت است. علت این مسئله وجود رشد باقیمانده استخوانی و سرعت بالاتر حرکت دندانهاست.

 

سن مناسب آغاز درمان ارتودنسی برای جراحی فک

 

سن مناسب برای شروع درمان ارتودنسی به منظور آماده سازی بیمار برای جراحی فک بر حسب نوع ناهنجاری و نوع جراحی مورد نظر می تواند متغیر باشد ولی در اکثر موارد درمان ارتودنسی در آمل برای این منظور در ١٨ سالگي انجام مي شود.

دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.